Membership by School

Faculty Governance Committee Membership by School

Committees listed in alpha order. Click Committee abbreviations for definitions. Full committee listing linked to committee abbreviation. 

Arts and Humanities

Committee Incumbent Dept Date Elected Term ending Method
AAS TBD   2019 2022 elected
AFS Ajay Gehlawat Hutchins 2018 2021 elected
APARC Megan Burke Phil 2020 2023 elected
ATISS Thom Limbert Music 2018 2021 elected
DRB Clea Felien Art 2019 2022 elected
EPC Kristen Daley Dance 2019 2022 elected
EPC Mike Ezra AMCS 2020 2023 elected
FSAC Stefan Kiesbye Eng 2020 2023 elected
FSSA Theresa Burruel-Stone Eng 2020 2023 elected
GE Megan McIntyre + Hutchins - Ben Frymer Eng/Hutchins 2019 2022 elected
GSS Chingling Wo, Parissa Tadrissi English, MA Spanish     Graduate Coordinators
PDS Talena Sanders Coms 2020 2023 elected
SAC Tony Bish Theater 2019 2022 elected
Scholarship Kim Mieder for F' 20/Letha Ch'ien Music/Art 2020 2023 elected
Scholarship Ed Beebout Coms 2019 2022 elected
Scholarship Megan Burke Phil 2018 2021 elected
SDS Megan McIntyre Eng 2020 2023 elected
Senate TBD year replacement for J. Reeder 2019 2022 elected
Senate Ed Beebout   2020 2023 elected
S&F Letha Ch'ien Art 2019 2022 elected
University Standards Kevin Nguyen Hutchins 2019 2022 elected
UPRS Justine Law Hutchins 2020 2023 elected
URTP Kim Hester-Williams - replaced Eng 2019 2022 elected at-large

Business and Economics

Committee Incumbent Dept Date Elected Term ending Method
AAS Tracy Navas B&E Until further notice   Role in School
AFS Zachary Wong Bus 2020 2023 elected
APARC Puspa Amri Econ 2019 2022 elected
ATISS Vacant       elected
DRB John Urbanski Bus 2018 2021 elected
EPC Kathryn Chang Bus 2018 2021 elected
FSAC Angelo Camillo Bus 2019 2022 elected
FSSA TBD Bus 2019 2022 elected
GE Merlin Hanauer Bus 2019 2022 elected
Overlay Jinglin Jiang        
GSS Naga Damaraju & Soo Haylett       Graduate Coordinators
PDS Kathryn Chang Bus 2020 2023 elected
SAC Karen Thompson Bus 2020 2023 elected
Scholarship Jane Sutanonpaiboon Bus 2019 2022 elected
Scholarship Aidong Hu Bus 2018 2021 elected
Scholarship Vacant       elected
SDS Aidong Hu Bus 2019 2022 elected
Senate Michael Visser F' 20/Florence Bouvet Econ 2018 2021 elected
Senate Angelo Camillo Bus 2019 2022 elected
S&F Armand Gilinsky Bus 2020 2023 elected
University Standards Naga Damaraju Bus 2019 2022 elected
UPRS Naga Damaraju Bus 2019 2022 elected
URTP Armand Gilinsky Bus 2020 2021 appointed by S&F

 

Education

Committee Incumbent Dept Date Elected Term ending Method
AAS Ayumi Nagase Edu 2019 2022 elected
AFS Fawn Canady Edu 2020 2023 elected
APARC Elita Virmani Edu 2018 2021 elected
ATISS Sandy Ayala Edu 2020 2023 elected
DRB Lisel Murdock-Perriera Edu 2019 2022 elected
EPC Sheri Schonleber Bus 2019 2022 elected
FSAC Paula Lane Edu 2019 2022 elected
FSSA Edward Lyon Edu 2019 2022 elected
GE Chiara Bacigalupa Edu 2020 2023 elected
GSS Karen Grady Edu     Graduate Coordinator
PDS Suzanne O'Keeffe Edu 2018 2021 elected
SAC Sandy Ayala Edu 2019 2022 elected
Scholarship Charles Elster Edu 2019 2022 elected
Scholarship Rhianna Casesa Edu 2019 2022 elected
Scholarship Aja LaDuke Edu 2019 2022 elected
SDS Lisel Murdock-Perriera Edu 2019 2022 elected
Senate Viki Montera Edu 2020 2022 elected
Senate Rajeev Virmani, Viki Montera Edu 2018 2021 elected
S&F Lori Rhodes Edu 2019 2022 elected
University Standards Kaila Shivers At-Large AY 20-21 Edu 2020 2021 elected
UPRS Rhianna Casesa Edu 2019 2022 elected
URTP None       elected at-large

 

Library

Committee Incumbent Dept Date Elected Term ending Method
AAS None        
AFS Bogdan Negru At-Large for AY 20-21 Chem 2020 2021 elected
APARC Catherine Fonseca Lib 2020 2023 elected
ATISS Rita Premo Lib 2019 2022 elected
DRB Bogdan Negru At-Large for AY 20-21 Chem 2020 2021 elected
EPC Kaitlin Springmier Lib 2020 2023 elected
FSAC Mary Wegmann Lib 2019 2022 elected
FSSA Mary Wegmann Lib 2020 2023 elected
GE TBD Lib 2020 2023 elected
GSS Mary Wegmann Lib     Graduate Coordinator
PDS Rita Premo Lib 2020 2023 elected
SAC Hilary Smith Lib 2020 2023 elected
Scholarship Catherine Fonseca Lib 2018 2021 elected
Scholarship TBD   2020 2023 elected
Senate Rita Premo Lib 2019 2022 elected
University Standards None        
UPRS Catherine Fonseca Lib 2018 2021 elected
URTP None       elected at-large

 

Science and Technology

Committee Incumbent Dept Date Elected Term ending Method
AAS Gurman Gill CS 2020 2023 elected
AFS Mark Gondree CS 2019 2022 elected
APARC Kathleen Rockett Nurs 2020 2023 elected
ATISS TBD   2020 2021 elected
DRB Owen Anfinson Geo 2020 2023 elected
EPC Matty Mookerjee Geo 2019 2020 elected
EPC Mary Ellen Wilkosz Nurs 2020 2023 elected
FSAC Richard Whtikus Bio 2018 2021 elected
FSSA Carmen Works Chem 2018 2021 elected
GE Tom Targett Physics & Astro 2019 2022 elected
GSS Derek Girman, Farid Farahmand, Mary Ellen Wilkosz Bio, CS/Engineering, Nursing     Graduate Coordinator
PDS Monica Lares Chem 2018 2021 elected
SAC Martha Shott Math 2019 2022 elected
Scholarship Jeremy Morris Math 2019 2022 elected
Scholarship Shubbhi Taneja CS 2019 2022 elected
Scholarship Mackenzie Zippay Bio 2019 2022 elected
SDS Monica Lares Chem 2019 2022 elected
Senate Izabela Kanaana Math 2018 2021 elected
Senate Jordan Rose Nur 2020 2023 elected
S&F Lisa Bentley Bio 2019 2022 elected
University Standards Benjamin Smith At-Large for AY 20-21 Hum Dev 2020 2021 elected
UPRS TBD Kin 2018 2021 elected
URTP Carmen Works Chem 2018 2021 elected at-large
URTP Lauren Morimoto Kin 2018 2021 elected at-large

 

Social Sciences

Committee Incumbent Dept Date Elected Term ending Method
AAS Rheyna Laney GEP 2018 2021 elected
AFS Cynthia Boaz Poli Sci 2019 2022 elected
APARC Rheyna Laney GEP 2019 2022 elected
ATISS Anastasia Tosouni CCJ 2019 2022 elected
DRB TBD   2020 2023 elected
EPC Emily Ascencio CCJ 2018 2021 elected
EPC Melinda Milligan Soc 2019 2022 elected
FSAC TBD   2020 2023 elected
FSSA Jesse Bengson  Psych 2018 2021 elected
GE Jeff Baldwin GEP 2020 2023 elected
GSS Laura Watt, Sil Machado, Steve Estes, Laurel McCabe, Emily Ray CRM, Counseling, History, Psychology, Public Admin     Graduate Coordinators
PDS Sam Cohen History 2019 2022 elected
SAC Napoleon Reyes CCJ 2019 2022 elected
Scholarship Silvio Machado Counseling 2018 2021 elected
Scholarship Bryan Burton CCJ 2019 2022 elected
Scholarship Vacant       elected
SDS TBD   2020 2023 elected
Senate TBD   2020 2023 elected
Senate Adam Zagelbaum Counseling 2018 2021 elected
S&F Deborah Paterntit Soc 2019 2022 elected
University Standards Michelle Jolly Hist 2020 2023 elected
UPRS Diana Grant CCJ 2019 2022 elected
URTP Mary Gomes Psych 2018 2021 elected at-large